Adana'da 473 Bin 650 Öğrenci Karne Heyecanı Yaşadı

Adana'da 2015–2016 eğitim–öğretim birinci yarıyıl sonunda ilk ve orta dereceli okullarda yaklaşık 473 bin 650 öğrenci ile 23 bin 746 öğretmen tatile girdi.

Adana'da 2015–2016 eğitim–öğretim birinci yarıyıl sonunda ilk ve orta dereceli okullarda yaklaşık 473 bin 650 öğrenci ile 23 bin 746 öğretmen tatile girdi.
Vali Mustafa Büyük, İl Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar, merkez Çukurova İlçesi, Belediye Evleri Mahallesi’ndeki Yunus Emre İlokulu’nda düzenlen karne dağıtım törenine katıldı. Okul bahçesinde Çukurova Kaymakamı Mehmet Ali Özkan, Milli Eğitim’deki yöneticileri tarafından karşılanan Vali Büyük, minik öğrencilerin folklor gösterilerini izledi. Yunus Emre'nin 'Derdi dünya olanın, dünya kadar derdi olurmuş, Yaradılanı hoş gör, yaratandan ötürü' dizelerinin yer aldığı dövizleri taşıyan öğrencilerle sohbet eden Vali Mustafa Büyük, okulun melodika korusunun seslendirdiği müzik parçalarını ilgiyle dinledi. Daha sonra dersliklere geçen Büyük, çocuklara karnelerini dağıttı.
Velilerin de katıldığı programda 3. sınıf öğrencisi Kerime Gamze Çıracı, "Vali nasıl olunur" sorusuna Büyük, "Çalışacaksın, okuyacaksın; eğitimini tamamlayacaksın. Sonra devletin çeşitli kurumlarında çalışıyorsun; Kaymakam oluyorsun. Ondan sonra da vali oluyorsun. Herkese bu bu fırsat var. Kadında ve erkeklerden de var. Kızlarımız da artık hedeflerini öyle belirliyor. İyi eğitim alır, çalışırsanız, iyi insan olursanız; çok yönlü kendinizi yetiştirirseniz hem siz, hem aileniz mutlu olur. Aynı zamanda ülkemize daha fazla faydalı olursunuz." cevabını verdi.
İl Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar ise yayınladığı 1. kanaat dönemi sonu mesajında, öğrencilere yönelik, "Bu eğitim öğretim yılının ilk karnesini alıyorsunuz. Umarım bir dönem boyunca çok çalışmış ve 1. dönemi başarıyla tamamlamışsınızdır. Sizler bizim başarılı yarınlara olan inancımızsınız. Sizler çalıştıkça, başardıkça daha büyük, daha güçlü bir ülke olacağız. Bilin ki biz başarı yolunda sizin hep arkanızdayız. Her çalışmanın bir dinlenme süresi vardır ve şimdi tatil zamanı. İnsan çalışmak gibi tatilin de hakkını vermeli. Bu tatilde size önerim bedeninizi dinlendirirken, beyninizi ve ruhunuzu kitap okumak, spor yapmak gibi geliştirici faaliyetlerle beslemenizdir." dedi.
 
 

ÖĞRETMENİN KARNE TÖRENİNDE BAYRAK PANİĞİ

Adana’da ilkokul öğrencilerinin karne töreninde bir öğretmenin, kent protokolünü beklerken kağıt bayrak sallayan öğrencileri, bayrakların yırtılabileceği gerekçesiyle engellemeye çalışması renkli görüntüler oluşturdu.
Okulların yarı yıl tatiline girmesiyle Adana’da 473 bin 650 öğrenci karne aldı. Çukurova ilçesindeki Yunus Emre İlkokulu’nda Adana Valisi Mustafa Büyük ve kent protokolünün katılımıyla karne töreni düzenlendi.
Tören öncesinde öğrenciler ellerinde kağıt Türk bayraklarıyla Vali Mustafa Büyük’ü ve protokolü beklemeye başladı. Öğrenciler bekleyiş sırasında ellerindeki bayrakları sallayarak basın mensuplarına poz verdi. Bu sırada bayrakların yırtılacağı endişesi taşıyan bir öğretmen, çocuklara defalarca “Bayrakları sallamayın yırtılır. Bekleyin biraz sonra sallayacaksınız. Ben tamam deyince sallayın” diye seslenerek uyardı. Vali Büyük’ün okula gelmesiyle rahat bir nefes alan öğretmen, davul zurna çalmaya başladığı sırada “Tamam çocuklar şimdi yavaş yavaş sallayın” diyerek işaret verdi. Bu anlar, renkli görüntüler oluşturdu.
MÜZİK SÜRPRİZİ YAPTILAR
Okul bahçesine gelen Vali Büyük, çiçeklerle karşılandı. Bir süre öğrencilerin halk oyunları gösterisini izleyen Büyük, daha sonra karne dağıtmak üzere okula girdi. Vali Büyük, okul içerisinde öğrencilerin melodikalı müzik sürpriziyle karşılaştı. Bir süre öğrencilerin söylediği şarkıları dinleyen Büyük, daha sonra bir sınıfa girerek öğrencilere karnelerini dağıttı. Öğrencilere Kitap da hediye eden Vali Büyük, tatillerini boş geçirmemeleri gerektiğini öğütledi. Karne notları genellikle çok iyi olan öğrenciler, tatilde kitap okuyup boş zamanlarında ise eğleneceklerini dile getirdi. Veliler ise, karnelerini almanın heyecanını yaşayan çocuklarını cep telefonuyla görüntüleyerek bu anı ölümsüzleştirdi.
“HERKESE BU fırsat VAR”
İlkokul üçüncü sınıf öğrencisi Gamze Şıracı’nın Vali Mustafa Büyük’ün yanına gitmesi dikkat çekti. Küçük kız, Büyük’ün “Karneyle fotoğraf mı çektireceksin?” sorusuyla karşılaştı. “Vali nasıl olunur?” diye sordu. Soru karşısında gülümseyen Vali Büyük, “Çalışacaksın, okuyacaksın, eğitimini tamamlayacaksın. Sonra tabi devletin çeşitli kurumlarında çalışıyorsun. Kaymakam oluyorsun, ondan sonra da Vali oluyorsun. Herkese bu fırsat var. Kadınlardan da var erkeklerden de var. İyi eğitim alırsanız, başarılı olursanız, iyi insan olursunuz. Çok yönlü, hem eğitin hem kültür hem spor gibi her alanda kendinizi yetiştirirseniz hem siz mutlu olursunuz hem aileniz mutlu olur hem de ülkenize, milletinize daha faydalı olmuş olursunuz” diye karşılık verdi.
 
 
Adana’da 473 bin 650 öğrenci karne aldı
 
 
 Gamze Şıracı isimli ilkokul öğrencisi Vali Büyük’ten nasıl vali olunacağını öğrendi
 
Okulların yarı yıl tatiline girmesiyle Adana’da 473 bin 650 öğrenci karne aldı. Çukurova ilçesindeki Yunus Emre İlkokulu’nda Adana Valisi Mustafa Büyük ve kent protokolünün katılımıyla karne töreni düzenlendi.
MÜZİK SÜRPRİZİ YAPTILAR
Okul bahçesine gelen Vali Büyük, çiçeklerle karşılandı. Bir süre öğrencilerin halk oyunları gösterisini izleyen Büyük, daha sonra karne dağıtmak üzere okula girdi. Vali Büyük, okul içerisinde öğrencilerin melodikalı müzik sürpriziyle karşılaştı. Bir süre öğrencilerin söylediği şarkıları dinleyen Büyük, daha sonra bir sınıfa girerek öğrencilere karnelerini dağıttı. Öğrencilere kitap da hediye eden Vali Büyük, tatillerini boş geçirmemeleri gerektiğini öğütledi. Karne notları genellikle çok iyi olan öğrenciler, tatilde kitap okuyup boş zamanlarında ise eğleneceklerini dile getirdi. Veliler ise, karnelerini almanın heyecanını yaşayan çocuklarını cep telefonuyla görüntüleyerek bu anı ölümsüzleştirdi.
“HERKESE BU FIRSAT VAR”
İlkokul üçüncü sınıf öğrencisi Gamze Şıracı'nın Vali Mustafa Büyük’ün yanına gitmesi dikkat çekti. Küçük kız, Büyük’ün “Karneyle fotoğraf mı çektireceksin?” sorusuyla karşılaştı. “Vali nasıl olunur?” diye sordu. Soru karşısında gülümseyen Vali Büyük, “Çalışacaksın, okuyacaksın, eğitimini tamamlayacaksın. Sonra tabi devletin çeşitli kurumlarında çalışıyorsun. Kaymakam oluyorsun, ondan sonra da Vali oluyorsun. Herkese bu fırsat var. Kadınlardan da var erkeklerden de var. İyi eğitim alırsanız, başarılı olursanız, iyi insan olursunuz. Çok yönlü, hem eğitin hem kültür hem spor gibi her alanda kendinizi yetiştirirseniz hem siz mutlu olursunuz hem aileniz mutlu olur hem de ülkenize, milletinize daha faydalı olmuş olursunuz” diye karşılık verdi.