ÇUKUROVA İLÇESİ GENEL BİLGİLERİ
 
 
 
İlçenin toplam nüfusu ise 362.351 ‘tir. Nüfus dağılımına göre erkek nüfusu 176.022, kadın nüfusu 186.329’dur. Km kareye düşen kişi sayısı 1.449’dir.
 
 
Nüfusun  %98,80’i ilçe merkezinde %1,20’si Köy iken Mahalle olan yerleşim birimlerinde yaşamaktadır.
 
Çukurova ilçesi merkez ve köyden mahalleye dönüşen yerleşim birimlerinde toplu yerleşim esastır. Bazı Mahallelerimiz geçimini genellikle tarım ve hayvancılıkla sağlamaktadır. İlçe merkezinin ekonomisi, eğitim  ve sosyal yaşantı düzeyi diğer İlçelere göre oldukça  iyi durumdadır.
 
Çukurova, Kuzeyinde Seyhan Baraj Gölü, Kuzeybatısında Karaisalı İlçesi, Güneyinde Seyhan İlçesi, Doğusunda Sarıçam İlçesi, Batısında Mersin İli olan bir ova İlçesidir. Çukurova İlçesi, Adana İlinin Merkez İlçelerinden birisidir. İlçemiz Adana İlinin Kuzeyinde olup, 27 Mahalleye sahiptir. Köyden Mahalleye dönüşen yerleşim birimlerinde bulunan vatandaşlar tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlamaktadır. İlçemize bağlı Köy iken Mahalle olan yerleşim birimlerinin yollarının tamamı asfalttır.
 
Çukurova İlçesinin yüz ölçümü 240 km2 'dir. Bu alanın; 83 km2 'si  tarım arazisi, 4 km2 'si çayır –mera arazisi, 40 km2 'si ormanlık alan, 32 km2’lik alanı  göl sahası ve 81 km2’lik alanı ise yerleşim yeridir.
 
İlçede genel olarak  Akdeniz iklimi hüküm sürer. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlıdır. Yıllık yağış ortalaması genellikle 600-650 mm ‘dir. İlçenin rakımı 23 m’dir.Ortalama nisbi nem oranı %66’dır.   Yağışlar genellikle  Ocak-Şubat aylarında görülmektedir. Yıllık ortalama sıcaklık 20  derece civarındadır. En soğuk ay ocak, en sıcak ay ise ağustostur.
 
 
Çukurova İlçesi Karayolları açısından şanslıdır. İl ve İlçeleriyle olan karayolu bağlantılarımız asfalt yol olup karayolu ulaşımı rahat ve güvenlidir. Köy iken Mahalle olan 11 yerleşim yerimizin yolu da asfalttır. Dört mevsimde de bütün Mahallelerimize ulaşmak mümkündür.
 
Köy iken Mahalle olan yerleşim birimlerine ulaşımda  toplu taşıma araçlarından faydalanılmaktadır.
 
Köy iken Mahalle olan yerleşim birimlerinin Merkeze Mesafeleri;
 
Mahalle Adı
Mesafe (Km)
Bozcalar
30
Dörtler
5
Fadıl
20
Kabasakal
5
Karahan
11
Kaşoba
20
Küçükçınar                
26
Memişli
40
Örcün
11
 Pirili
25
 Söğütlü
15