İLÇE MÜFTÜLÜĞÜNCE YÜRÜTÜLEN HİZMETLER

VAAZ ve  İRŞAD HİZMETLERİ
 
1- İlçe Müftülüğü vaizleri tarafından aylık, üç aylık dönemlerde vaaz irşad programı düzenlenmektedir. Ayrıca Ramazan ayında her gün öğle ve yatsı namazları öncesinde farklı camilerde vaaz edilmektedir.
2- İl Müftülüğünün yaptığı vaaz ve irşad programı çerçevesinde İlçemizin çeşitli Camilerinde ve diğer merkezi ilçe camilerinde, Yaz mevsiminde muhtelif yaylalarda Bayanlara yönelik vaaz ve irşad faaliyetleri yürütülmektedir.
3- Mahalli TV ve Radyolarda zaman zaman sohbet düzenlenmektedir.
 
KUR’AN KURSU VE EĞİTİM HİZMETLERİ

1-İlçe Müftülüğüne bağlı bir erkek bir kız kuran kursu olmak üzere iki yatılı kuran kursu bulunmaktadır.
2-Erkek öğrencilere yönelik yatılı kuran kursu hizmeti verilmektedir.
3-Yatılı kız ve erkek kuran kurslarına devam eden öğrencilerimize yönelik her ay bir konu bir konuk çerçevesinde konferans düzenlenmektedir.
4-Gündüzlü mahalle kuran kursu sayımız 39 olup, bu kuran kurslarımızda 87 sınıfımız mevcuttur. Bu sınıflardaki kursiyer sayısı 1.463 dür. Bu kurslarda 61 kadrolu, 26 da  geçici kuran kursu öğreticisi görev yapmaktadır. Mahalle kurslarındaki kursiyerlerin tamamı bayan olup, yaşları 16 ile 70 yaşları arası değişmektedir. 
5-Din görevlilerine yönelik çeşitli zamanlarda hizmetiçi eğitim kursları düzenlenmektedir.
6-2016-2017 yılları içerisinde gerek İlçe Müftülüğü gerekse İl Müftülüğü tarafından Kuran-ı Kerim ağırlıklı hizmetiçi eğitim kursu, yüz yüze vaaz kursu, ezanı güzel okuma kursları düzenlenmiştir.
7-Ayrıca kuran kursu öğreticilerine yönelik Kuran-ı Kerim ağırlıklı hizmetiçi eğitim kursu ve formasyon kursları düzenlenmektedir.
8-Din görevlileri ve kuran kursu öğreticileri ile mutad toplantılarda, alanında uzman akademisyen hocalar çağrılarak belirlenen bir  konu çerçevesinde konferans ve paneller düzenlenmektedir.
9-Diyanet İşleri Başkanlığının öncelikleri çerçevesinde okul öncesi 4-6 yaş grubuna yönelik çalışmalar artırılmış, ilçemizde 4-6 yaş grubu kursumuzun sayısı 6 dır. Bu kursumuzun sayısının 2016-2017 eğitim-öğretim yılında 10 ‘a çıkarılması hedeflenmektedir.
10-Bütün camilerimizde ve kuran kurslarımızda yaz kuran kursu düzenlenmektedir. 2017 yılı yaz döneminde kuran kurslarımıza devam eden öğrenci sayımız 4.958 dir.

HAC VE UMRE HİZMETLERİ

Her yıl ilçemizden Hac ve Umre vazifesini yapmak isteyen vatandaşlarımıza yönelik çeşitli seminer, toplantı vb. programlar düzenlenmektedir.
 
 
NOT: Detaylı bilgi için Çukurova İlçe Müflüğüne müracaat ediniz.